Screenshot_2

Çoraplar hepimizin kullandığı, özellikle kış aylarında ayaklarımızı sıcak tutmak için en sık başvurduğumuz ve en yaygın araçlardan biridir. Ancak çoraplar sadece ayaklarımızı sıcak tutmak maksadıyla kullanılmaz. Çorap aynı zamanda bir aksesuardır ve birçok insan dış görünüşüne estetik katmak amacıyla da çeşitli renk ve şekillerdeki çorapları kullanırlar. Kaliteli çoraplar ayaklarınızı ayakkabının içinde sıcak tutmakla kalmaz aynı zamanda ayaklarınızdaki nem oranını da ideal seviyede tutarak olası mantar rahatsızlıkları ve ayak kokusu gibi rahatsızlıklardan korurlar.


%100 pamuklu çoraplar uzun saatler boyunca ayakta tutulduklarında, ayakların hava alma oranını azaltırlar ve bunun sonucunda ayakları terleterek ayak yüzeyinde kabarcıklara neden olurlar. Bu kabarcıklar kişiye rahatsızlık hisse ve acı verebilir.

Yün ve ipek çoraplar, çoğunlukla en son nesil sentetik malzemelerle hazırlanmışlardır. Eğer yün çorap çok sıcak veya rahatsız edici oluyorsa akrilik termal çorap deneyebilirsiniz. Akrilik termal çorap, ayaktaki nem miktarını dengeler ve cilt yüzeyinin hava almasına engel olmadığı için rahatsızlık hissi yaşamanıza engel olur.

Son zamanlarda CoolMax ve DriMax gibi yeni malzemelerle üretilen yeni nesil çoraplar, tamamen cildin taze ve kuru kalmasını sağlamak için üretilen türde çoraplardır. Bu tür çoraplar aynı zamanda ayak mantarı, terleme ve ayak kokusu gibi rahatsız edici durumlarında önüne geçerek, ekstra bir rahatlık sunar.

Eğer kan dolaşımı veya ayaklarda şişme gibi sorunlarla uğraşıyorsanız sıkı ve elastik çoraplardan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalısınız. Aksi takdirde bu rahatsızlıklarınız artarak devam edecektir.

Çorap çekmecenizi düzenli olarak kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Çekmeceniz de esnemiş, çürümüş veya çok uzun süredir orada duran çoraplarınızı atmanız gereklidir. Eskiyen çoraplar veya birkaç yıkamadan sonra özelliklerini yitirmiş ve ayağınıza dar gelen çoraplar cildiniz ile ilgili sorunlar yaşamanıza neden olabileceği gibi fazla sıkı olması sebebiyle kan dolaşımınızı da olumsuz yönde etkileyecektir.

Sentetik malzemeler malzemelerle yapılan çoraplar aşırı sıcak yıkamalarda küçülebilir, içerisinde bulunan sentetik pamuklar sertleşebilir ve aşınmalara neden olabilir.

Özellikle çocuk çorapları için, ayak parmak uçlarında düğüm izleri olmayan çoraplar kullanmanız gereklidir.

Diyabetik çorap

Diyabet hastasıysanız size özel olarak üretilmiş çoraplardan kullanmalısınız. Bu çoraplar tek bir parça halinde üretilen ve düğüm noktaları olmayan çoraplardır. Fazla sıkı olmayan ve tek parça halinde üretilen bu çoraplar cildinizi tahriş edici özellikler barındırmaz. Günümüzde fazlasıyla yaygın olan diyabet hastalığı ile mücadelede oldukça yararlı bir rol üstlenen diyabet çorabını kullanan herkes oldukça memnun. Şeker hastaları ve onların özel durumları göz önünde bulundurularak üretilen diyabetik çorap, diyabet hastalarının rahat ve konforlu saatler geçirmesini sağlıyor. Diyabetik çorap,  diyabet hastası kişilerin ayaklarında ve çorabın cilt ile temas ettiği yerlerde yaralar çıkmasını önleyerek, mikrop kapma durumuna karşı da iyileştirici özelliğe sahiptir.

Antibakteriyel olarak üretilen bu çoraplar mikroplara ve ciltte oluşabilecek yaralara karşı oldukça etkili bir savunma yöntemi olduğu kadar, konforu ve oluşturduğu manyetik alan sayesinde

 

Özgür Çoraplar / Çorap Blog İçerik Editörü