Çorap satın alırken

Çorap satın alırken


Ülkemizde üretilen çorapların %90’ı yurtdışına ihraç ediliyor. Türk çorabının dünya çapında itibarının, kalitesinin en büyük göstergesi çoraptaki ihracat başarısıdır.

Öncelikle satın alacağınız çoraptan ne beklediğinizi düşünün. Günlük mü? Şık bir takım elbise ile mi? Spor aktiviteleri için mi? Ayağınız üşümesin mi yoksa yaz sıcağında serin mi kalsın ?

1 çift çorabı sakız parasına almak maharetse pazarda bolca bulunabilir. Dolayısı ile kaliteli, ahlaklı, şeffaf çalışan firmaların ürünleri pahalı geliyorsa bunun sebebi sorumluluk sahibi oldukları ve bunun bir maliyetinin olmasından kaynaklanıyor.

Çorabın kalitesi giydiğinizde, yıkandığında anlaşılır. Etiketler genelde aldatıcıdır. Yazın giydiğinizde , kışın giydiğinizde beklentileriniz karşılıyor, uygun şekilde yıkandığında solma, boncuklanma, çekme olmuyorsa o çorap kalitelidir.

Çoraba dokunun ve hissedin !

Çorabın elinizi okşadığını hissedin. İpliğin cildinizdeki bıraktığı etki ipliğin tuşesidir. Kaliteli bir çorap da ayağınızı okşar.

Ayak numaranıza uygun çorabı alın.Bazı üreticiler genelde 35-40 ,40-44 yazarak çoraplarının oldukça kapsayıcı(!) olduğunu ifade ederler ama çoğu zaman alt numaralar uymaz. Numara skalası geniş(35-38 43-45 gibi) firmaların çoraplarını tercih edin.

Çorabın arkasındaki etiketi okuyun! İplik karışım oranlarına, üretici firmanın iletişim bilgilerine bakın.

Yazın bambu, pamuk, keten gibi elyaflardan üretilmiş çorapları tercih edin. Kışın ise yün çoraplar idealdir.

Günümüzde gerek maliyet artışı gerekse alım gücünün düşmesi ile birlikte üreticiler ilgisiz ve hileli başlıklar ile örneğin çorap yün görünümünde olduğu için ”yün çorap” diye satabiliyorlar. Etikete baktığınızda pamuk vs. yazıyor veya bambu yazılıp viskon satmak gibi.

Çorabın burun dikişlerinin düzgünlüğüne, topuk ve burun takviyesine ve lastiğine bakın. Kalitesiz lastik cildinizde iz yapar. Bu yazılanların hepsi ayrı bir maliyet, işçilik gerektiriyor.

Sık örülmüş ve ince iplikten imal edilmiş çorapları tercih edin.

OEKO-TEX STANDARD 100 sertifikasına sahip insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen ham maddeden imal edilmiş çorapları tercih edin.

Kalite ucuz değildir çünkü arkasında sorumluluk, arge, emek ve rafine iplik vardır. Tüm bunlar maliyettir.

Çorap talepleri için iletişime açığız.

+90 507 3913539

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir