Bambu mu? Viskoz mu?

Bambu mu? Viskoz mu?

Tekstil ürünleri günlük hayatımızın önemli bir parçasıdır. Tarihsel süreçte pamuk, kenevir, ipek en çok kullanılan elyaf türleri olmuştur. Bu elyafların tamamı tek bir ortak şeye sahiptir. Tüm elyaflar selülozden oluşur. Selüloz doğada en çok bulunan organik maddedir.

Yaklaşık 100 yıl önce bir başka kaynak olan ağaçtan da çeşitli teknikler ile selüloz elde edilmiştir. Bu yeni elyaf türünün genel adı suni ipek olarak da bilinen viskoz veya rayondur. Basitçe viskozun hammaddesi ağacın posası denilebilir. Selüloz suda çözünmez bu sebeple bazı kimyasal işlemlere tabi tutularak elyaf haline getirilir. Viskoz hammadde itibari ile doğal olabilir ancak elyafın kendisi doğrudan yün yada keten gibi doğrudan doğadan gelmez. Literatürde bu kimyasal işlemler yani insan eli müdahalesi  nedeni ile selüloz esaslı elyaflar yarı sentetik yarı doğal elyaf olarak kabul edilir ve imalat prosesinden dolayı rejenere (yeniden elde edilmiş) iplik olarak nitelendirilir. Genelde kayın ağacından yapılır.

Tekstil ürünlerinin çoğunda viskoz elyafı bulunur. Ucuzdur.

Bambu elyafı adında anlaşılacağı gibi bambu ağacının selülozundan elde edilir. Bambu hızlı büyümesi, doğadaki hali ile anti bakteriyel oluşu, nem tutma, boya tutuculuğu gibi üstün özellikleri ile hem ayak sağlığı açısından hem de sürdürülebilir bir lif çeşidi olarak tercih edilir.

Bambu çoraplar antibakteriyel, kokuya dayanıklı ve cildinizi doğal olarak nemlendiren bambu liflerinden üretilir. Bambu doğal olarak kokuyu ortadan kaldırdığı ve ayaklarınızın nemini serbest bıraktığı için ayaklarınız sağlıklı ve rahat olur. Bu çoraplardan iyi verim alabilmek için çorapları sık değiştirin

Viskoz, modal, rayon, lyocell, bambu gibi elyafların tamamı selüloz esaslı elyaflardır. Üretim tekniklerindeki farklılıklar her elyafın türünü belirlemiştir.

Bambu mu? Viskoz mu ?

Kimi firmalar viskoz iplikten imal ettikleri çorabı bambu etiketi ile satarken kimi firmalar da bambu ipliğinden imal ettikleri çorapları dürüst bir şekilde satmaktadır.

Bunun iki sebebi var

  1. Hileli, daha ucuz olan viskoz iplikten imal ettiği çorabı bambu etiketi ile satarak tüketiciyi aldatmak.
  2. Tekstil ürünlerinin etiketlenmesindeki yasal boşluk.

Ülkemizde resmi makamlarca hazırlanmış tekstil etiketlerinde kullanılan elyaf listesinde bambu elyafı yok. Bu sebeple dürüst firmalar da viskon (bambu) şeklinde yazabiliyor.

En doğrusu çorap hangi selülozdan yapıldı ise onun adının yazılarak etiketlenmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir