Yün çorap faydaları

Yün çorap faydaları

Yünün manifestosu

Kendi kültürümüzdeki keçecilik M.Ö. 500 yılına kadar dayanmaktadır. Ülkemizde yapağı olarak bilinen yün elyafının iç çamaşırından halıya, kepenekten endüstriyel izolasyon ürünlerine kadar çok geniş bir sahada yeri var(dı).

Hayatın her anında yaşanan sunileşmeden şüphesiz ki yün de etkilendi. Dolayısı ile artık her şeyin nasıl göründüğü önemli olduğu için piyasa, çevremiz, bedenimiz plastik tarafından işgal edildi. Plastiğin madde itibari ile bir faydası olmadığı gibi, ekonomik olarak da bir kıymeti yok. Yüne öykünüp suni elyaflarla ‘yün’ görünümü vermek, yüne en yakın elyaflarla yün tuşesini yakalamaya çalışmak da bu suniliğin ispatı olsa gerek.

Yün elyafı mikron ile ölçülür, bazen kumaşlarda S ile yazılan sayılar görürüz, S değeri arttıkça elyaf incelir fiyatı artar. Kaba yün 40 mikron büyüklüğünde olabilir. Merinos yünü ise 24 mikrondan 15 mikrona kadar incelir. İnsan kılı 75 mikron olabilirken merinos elyafının 15 mikrona kadar inceldiğini görüyoruz bu yün elyafının insan kılından 5 kat daha ince olduğunu gösterir. Yün ipliği inceldikçe cildimizde hissettiğimiz o kaşınma veya tahriş hissi de azalır.

Yün ilginç bir şekilde nemi diğer elyaflardan daha iyi bir şekilde kontrol eder. Bu yünü mükemmel bir iç çamaşırı, çorap ve dış giyim elbisesi yapar.

Günlük hayatta çeşitli sebeplerle terleriz. Özellikle ayaklarımız hem ayakkabının içinde olması sebebi ile hem de en fazla ter bezine sahip olan organlarımızdan biri olduğu için daha sık terler. Soğuk havada eğer giydiğimiz çoraplar nemi tutar ve tahliye etmezse ayağımız üşümeye başlar.

Yün elyafının içinde küçük hava kesecikleri vardır. Bu hava kesecikleri ılık havayı tutar ve vücudumuz sıcak kalır.

Bunun sebebi yün elyafının pullu ve dalgalı olmasıdır. Elyafın iç yüzeyi hidroskobik iken dış yüzeyi su iticidir. Diğer elyaflar özellikle pamuk daha pürüzsüzdür. Mikroskop altında elyafların lif yapısı aşağıdaki fotoğrafta gözükmektedir. Sırasıyla kaba yün, merino yünü, alpaka, kaşmir, ipek, keten, pamuk, naylon.

Yün elyafı düşük termal iletkenliğe sahip olduğu için hem kış hem de yazın giyilebilir. UV ışınlarını süzer, statik elektriği engeller, antibakteriyeldir.

Yün çoraplar kullanım maksadına göre farklı iplik numaraları ile örülerek satışa sunulur. Kış aylarında uzun konçlu çorapları tercih edin. Outdoor aktiviteler için kalın örgülü modeller uygun olabilir.

İnce iplikten sık dokunan uzun konçlu kaliteli yün çoraplar ise takım elbisenizi tamamlar ve ayaklarınızı sıcak tutar. Uzun konç baldırınızı kavrayarak düşmez ve ekstra sıcaklık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir