Çoraplarda kullanılan iplik kompozisyonu

Çoraplarda kullanılan iplik kompozisyonu

Yasal zorunluluk gereği tekstil ürünlerinde elyaf içerik bilgisi olmak zorundadır.

Çorap etiketlerinde gördüğümüz en çok kullanılan %80 pamuk %17 polyamid %3 lycra gibi oranlar örme esnasında kullanılan ipliklerin oranlarını ifade eder.

Kullanılan sentetik malzemeler çorabın astarını, dayanıklılığını, nemi tahliye etmesini ,esnekliğini ve ayağı kavramasını sağlar. İplik kompozisyon oranı kendi başına bir kalite ölçüsü değildir. Kullanılan ipliğin evsafı, markası, tuşesi çorabın kalitesini belirler. Üretim maksadına göre bu oranlar ve iplik evsafı değişir.

Bununla birlikte etikette yazan oranların doğruluğu tartışılır. Bazı ciddi firmaların çorapları bağımsız tekstil test merkezleri tarafından analiz edilir ve çeşitli testlere(iplik haslığı, iplik numarası, yıkama, çekme, boncuklanma, aşınma gibi testlere) tabi tutulur. Bazı firmalar da gerek iplik oranı gerekse ipliğin kendisini etikete farklı yazarak müşteriyi aldatır.

Oranlar doğru olsa bile hangi pamuk ipliğinden yapıldığı çoğu etikette yazmaz. Geri dönüştürülmüş iplik mi , penye mi, open-end mi? Mısır pamuğu mu, Ege pamuğu mu, Özbek mi Hint mi? her bir iplik çeşidi ayrı bir fiyat ve maliyet demektir. Mesele şeffaf ve dürüst olmaktır, takdir müşteriye aittir.

Sadece doğal ipliklerden imal edilmiş çoraplar içinde esnek iplik olmadığı için her ayak bedenine uymaz bu sebeple bu çoraplar 5-6 farklı bedende üretilir. Dünya çapında markalara ait ‘ben buradayım’ diyen çoraplar tamamen doğal ipliklerden ve farklı bedenlerde üretilir.

En çok üretilen çorap iplikleri;

Pamuk: En eski doğal elyaf türlerinden biridir. Tarladan toplanan pamuk içinde birçok yabancı madde, çamur aynı zamanda homojen olmayan elyaflar içerir. Pamuğu ham halden ipliğe dönüştürmek için çeşitli teknikler uygulanır. En çok kullanılan teknikler ” karde” ve ” penye” olarak adlandırılır. Pamuktan elyafın çekilerek iplik haline dönüşmesi aslında rafine işlemidir, maliyet ve kalitenin esas unsuru da budur. Ülkemizde üretilen ege pamuğu dünyanın en iyi pamuklarından biridir.

Penye iplikler daha ince, uzun elyaflı ,pürüzsüz, yumuşak, renkler daha canlı ,uzun ömürlü ve pahalıdır.

Karde iplikler kısa ve kalın elyaflı, pürüzlü ve ucuzdur.

Bambu: Adından da anlaşılacağı gibi bambu ağacından elde edilir. İpek ve kaşmir tuşesine en yakın elyaftır. Parlak, anti bakteriyel, ter emiciliği pamuktan daha fazladır. Pamuk ipliğine göre daha pahalıdır. Piyasada satılan bambu çorapların bir kısmı başka bir elyaf olan viskondan yapılmakta ve tüketiciyi aldatmaktadır.

Yün: Yapağı ipliğin, dokumacılığın en eski hammaddesidir. Ülkemizde kıymeti bilinmeyen bir elyaftır. Yazın ve kışın giyilebilir olması, anti-bakteriyel olması, yaşayan ve canlı bir mikro elyaf olması üstün özellikleri arasındadır.

Suni elyaflar: Lycra Dupont firmasının tescilli markasıdır. Yaklaşık 5 kata kadar esneyip ve eski haline dönebilen bir teknolojik liftir. Yalnızca uluslararası testten geçen sertifikalı çoraplarda lycra logosu bulunur.

Polyamid: Mekanik dayanımı yüksektir dolayısı ile yıpranmaya dayanıklıdır. Çabuk kurur.

Elastin: Tekstilde kullanılan esnek ipliğin spandex gibi genel adıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir